Ciekawostki o olimpiadzie
Jak pewnie wiecie za nie długo będzie Olimpiada. W tym roku odbędzie się w Paryżu i potrwa od 26 do 11 sierpnia. Uczestnicy zmierzą sie w 32 kategoriach. Wśród dyscyplin znajda się między innymi badminton, żeglarstwo, lekkoatletyka, szermierka czy skateboarding.
Mam dla Was garść ciekawostek o tym wyjątkowym święcie sportu.
Miłego czytania 💗.
1. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego olimpiada nazywa się tak a nie inaczej... W starożytnej Grecji termin olimpiada oznaczał czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami.
2 . Czy wiedzieliście, że tak naprawdę złote medale olimpijskie nie są z złota tylko srebra? Pewnie Was to zdziwi, no bo przecież sama nazwa na to wskazuje... ale w rzeczywistości olimpijskie złoto to olimpijskie srebro.
3. Kobiety mają prawo do przystępowania do Olimpiady dopiero od 1900 roku, ponieważ w tamtych czasach kobiety tylko sprzątały, prały i miały być gospodyniami. Były po prostu dyskryminowane. Dobrze że teraz tak nadal nie jest.
Hélène de Pourtalès jest pierwszą kobietą która zdobyła złoty medal Olimpijski.
4. Pewnie zastanawia Was,kto zdobył najwięcej złotych medali. Otóż ten zaszczytny tytuł należy do Michaela Phelpsa, który zdobył on 23 złote medale, 3 srebrne i 2 brązowe. Był on amerykańskim pływakiem. Do dziś nie wierzę, że to możliwe.
5. Jak jesteśmy już przy temacie liczb, to pewnie zastanawiacie się, jaki kraj na swoim koncie ma najwięcej medalii?
Otóż jest to USA. Amerykanie zdobyli aż 2959 tych wspaniałych nagród.
6. A jak myślicie, kto jest najbardziej utytułowany Polskim olimpijczykiem? Jest to Robert Korzeniowski, który ma 55 lat posiada on aż 4 złote medale. Najbardziej utytułowaną olimpijką jest również Irena Szewińska niestety już nie żyje ale miała ona aż 72 lata. Irena Szewińska jest powszechnie uznawana za najlepszą polską lekkoatletkę wszech czasów zdobyła 7 medali, 10 razy stawała na podium mistrzostw Europy, 12 razy ustanawiała rekordy świata.
7. W 1913 roku Pierre de Coubertin ustanowił symbol pięciu kół olimpijskich. Po raz pierwszy flagę wciągnieto na maszt podczas igrzysk w Antwerpii w 1920 roku.
8. Ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego poraz pierwszy w 1928 roku, podczas igrzysk w Amsterdamie.
9. Pierwsza dyskwalifikacja zespołu na igrzyskach olimpijskich miała miejsce w 1968 roku w Meksyku. A to za sprawą roztrzęsionego, szwedzkiego pięcioboisty nowoczesnego Hansa-Gunnara Liljenwalla. Chłopak wypił za dużo piwa, aby ukoić nerwy przed strzelaniem z pistoletu. I się porobiło…
10. Najstarszym medalistą olimpijskim był Oskar Swahn ze Szwecji. Miał wtedy 72 lata. Oscar Swahn. Szwed sięgnął po srebrny medal drużynowych zawodów strzeleckich w Antwerpii (1920) mając 72 lata i 280 dni.
11.Pewnie zastanawiacie się kto stworzył swój olimpijski otóż był to grecki poeta Kostis Palamas. natomiast muzykę skomponował grecki kompozytor Spiridon Samaras.
Lena
Komentarze
Prześlij komentarz