Wszystko, co powinien wiedzieć KAŻDY fan motoryzacji

 



Każdy z nas na pewno kiedyś jechał samochodem. Wszystko wydaje się proste: koła, silnik, podwozie i karoseria. Ale, czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś  kiedy to wszystko się zaczęło? Cóż, jeśli tak, to proszę, przeczytaj ten tekst, wtedy odpowiedź na każde pytanie nagle stanie się jasna.


 Krótka historia motoryzacji


Najpierw, aby wszystko zrozumieć, musimy cofnąć się w czasie do około  3500 roku p.n.e. , kiedy to cywilizacja Sumerów wynalazła koło. Używali koła jako koła garncarskiego, czyli koła, które służy do robienia różnych glinianych naczyń, na przykład garnków. Jednak używali koła również do wozów, czyli w pewnym sensie prehistorycznych samochodów, ale oczywiście bez silnika, tylko napędzane przez konie. A teraz znowu przemieszczamy się w czasie, ale tym razem już do roku 1769, kiedy francuski inżynier Nicolas – Joseph Cugnot, dla francuskiej armii zaprojektował pierwszy parowy samochód. Pojazd był napędzany silnikiem, który działał na parę wodną. Może nie był najszybszy, ale mógł pociągnąć aż 4 tony. Jednak na klasyczny samochód spalinowy trzeba było poczekać jeszcze ponad 100 lat, konkretnie do 1885, kiedy Karl Benz zbudował pierwsze tego typu auto. Samochód miał 1 cylindrowy czterosuwowy silnik. Rozwijał prędkość do 16 km/h. Znowu, nie był to zbyt szybki wóz, ale i tak to właśnie ten pojazd zapoczątkował erę samochodów spalinowych. Ale ludzie narzekali, że nieładnie wygląda, ponieważ ówczesne powozy miały masę ładnych zdobień. Ten trzykołowiec nikomu się nie podobał. Teraz kolejny raz musimy przemieścić się w czasie, konkretnie do 1908 roku, który był rewolucyjny dla motoryzacji, ponieważ w tym właśnie roku, konkretnie 27 września z linii produkcyjnej zjechał pierwszy egzemplarz Forda T, czyli pierwszego popularnego samochodu. Swój ogromny sukces zawdzięczał głownie cenie i prostocie. Silnik Forda T generował moc na poziomie 22,5 koni mechanicznych, co pozwalało na osiągnięcie maksymalnej prędkości 70 km/h. Produkcję modelu zakończono w 1927, kiedy był już przestarzały.

 

 

 

Rewolucyjne samochody, które odmieniły motoryzacje


Jednak to wcale nie koniec przełomowych aut dla motoryzacji. Było ich dużo więcej, i o części z nich możecie teraz przeczytać. Wybrałem tutaj 5 samochodów, ale pamiętajcie: było ich dużo więcej. Czy znasz je wszystkie?

 

Volkswagen garbus


Ten samochód na pewno każdy z was zna. Jest to chyba najbardziej znane auto na świecie, chyba nie wyobrażam sobie osoby, która o nim nie słyszała. Produkcja tego samochodu ruszyła już w 1939 roku, jednak przez początek wojny produkcja została wstrzymana, a następnie na nowo rozpoczęta w 1945 roku, i osiągnęła ogromna liczbę 21 milionów wyprodukowanych egzemplarzy. Co ciekawe produkcja garbusów w Niemczech została zakończona w 1978 roku, ale co ciekawe w Brazylii nadal był produkowany, a jego produkcja tam zakończyła się dopiero w 2003 roku. Tym samym garbus posiada tytuł  najdłużej produkowanego auta na świecie. Przez bardzo długi czas był również najpopularniejszym samochodem na świecie, jednak jego wynik został pobity w 1997 roku przez Toyotę Corollę, która obecnie została wyprodukowana w ilości 50 milionów egzemplarzy. Garbus był dostępny również w wersji kabriolet.

 


Audi quattro


Samochód ten większość osób kojarzy z napędem na cztery koła i z rajdami grupy B, czyli najbardziej ekstramalne rajdy, w których nie rzadko auta poruszały się z prędkością bolidów Formuły 1. Jednak po wielu wypadkach po 4 latach zakończono historię tego typu rajdów. Samochód powstał na bazie modelu 80, był jego bardziej sportową wersją. Była również jeszcze bardziej sportowa wersja, która nazywała się Sport quattro. Była ona wyposażona w 2  litrowy, pięciocylindrowy silnik, który generował moc 306 koni mechanicznych. Wersja ta odnosiła wiele sukcesów w rajdach.

 

Tesla model S


Co prawda nie był to pierwszy samochód elektryczny, jednak zdecydowanie spopularyzował ten segment. Auto zadebiutowało w 2012 roku i jest produkowane do dziś. Teslę model s można było kupić w różnych wersjach mocy silników elektrycznych, a także o różnym zasięgu, od 257 do 572 kilometrów na jednym ładowaniu. Samochód był również dosyć luksusowy.




Toyota Prius


Dalej pozostajemy w temacie akumulatorów, jednak w tym przypadku nie o samochodzie w pełni elektrycznym, tylko hybrydowym, czyli takim w, którym zastosowano zarówno silnik elektryczny i spalinowy. Toyota dokonała tego już 27 lat temu. Silnik spalinowy o pojemności 1.5 litra dysponował mocą 58 koni mechanicznych, a silnik elektryczny zaś posiadał moc 40 koni mechanicznych. Jak nie trudno policzyć samochód miał łącznie moc 98 koni mechanicznych.

 

 

 

Bugatti Veyron


Produkcja Bugatti Veyrona rozpoczęła się w 2005 roku. Był to pierwszy samochód, który osiągał prędkość 400 km/h. Bugatti zostało wyposażone w silnik W16 o mocy 1001 koni mechanicznych. To przekłada się na osiągi: 2,5 sekundy do 100 km/h i 407 km/h maksymalnej prędkości. Samochód jednak przez wagę wynoszącą prawie 2 tony (w wersji podstawowej 1888 kg, a w wersji Grand Sport 1990 kg) samochód nie prowadził się najlepiej. Jednak to nie ma znaczenia – bugatti to samochód do pobijania rekordów prędkości a nie na tor. I pomimo tego, że nowy Chiron jest szybszy od Veyrona sprzed 19 lat, i tak Bugatti Veyron dalej jest strasznie szybkie. I zanim już zaczniesz oszczędzać na Bugatti muszę Cię jeszcze przed czymś ostrzec – będziesz musiał NAPRAWDĘ dużo oszczędzać, ponieważ koszt używanego Veyrona to około 3,5 miliona, a w wersji Grand Sport to jakieś 10 milionów więcej.

 



 

 Julek

 

 

 

 


Komentarze

Popularne posty