Tradycje świąteczne z różnych stron świata


Tradycje świąteczne w różnych krajach


Wszyscy znamy tradycje świąteczne w Polsce - tę, według której razem zasiadamy do stołu i jemy czerwony barszcz, a potem pierogi. Opłatek, choinkę i pierwszą gwiazdkę... ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest w innych krajach? Jeśli tak, to zapraszam do przeczytania tego artykułu. 

 

 

Włochy 

Potrawy: We Włoszech klasyczny wigilijnymi potrawami są placki z owczym serem, warzywa smażone w cieście oraz wędzone ryby. Jako przystawkę serwowany jest koktajl z krewetek oraz sardele z chlebem i oliwą. 

Tradycje: Typową tradycją włoską są szopki, a także:

- La Befana, czyli dobra czarownica, która w święto trzech króli przynosi dzieciom prezenty i słodycze. Wypełnia nimi skarpety wiszące na kominku. Dla niegrzecznych dzieci przewidziane są czarne cukierki, które mają przypominać węgiel. Historie głoszą, że Befana przed wyjściem z domu czyści podłogę jako symbol oczyszczenia problemów z poprzedniego roku. 

- Jarmarki Bożonarodzeniowe jest to nieodłączny element włoskich świątecznych celebracji. Podczas jarmarku można kupić wiele  pamiątek oraz lokalnych wyrobów. 

-Świętowanie zaczyna się 8 dni przed 3 dniami świątecznymi a trwa jeszcze po nich. W domach długo śpiewane są pieśni i kolędy. 

 

Brazylia 

Potrawy: Brazylijczycy w wigilię jedzą o dziwo mięso, a dokładnie indyka, ale nie tylko. Jedzą także ryż z rodzynkami, sałatki oraz owoce w tym też suszone. Na deser jedzą lody z owocami. Za to ci o korzeniach sięgających Portugalii posilą się solonym dorszem. 

Tradycje: w Brazylii bardzo ważne jest, żeby w święta spotkać się z rodziną. 

- W wigilię rodziny idą do kościoła na mszę (Misa do Galo). Potem wszyscy gromadzą się do domu, by uczcić ten niezwykły dzień wspólną kolacją. 

Tradycja nakazuje każdemu spróbować wszystkich dań które znajdują się na  stole. Potem razem śpiewają kolędy. 

- W Brazylii nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem. 

- Święta w Brazylii odbywają się w lato ponieważ kraj leży na półkuli południowej. 

Ich najpopularniejsze kolędy to Pensei que todo mundo fosse filho de Papai Noel, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: Zdawało mi się, że wszyscy są dziećmi Św.Mikołaja. Dorme a Cidade (Miasto śpi)  oraz Cavaleiros Reis (Jeźdźcy-Królowie). 

 

 

Węgry: Na Węgrzech bardzo popularne jest jedzenie zupy rybnej w wigilię, ale nie tylko jedzą także karpia, smażoną kapustę oraz różnorodne ciasta. Popularny jest też chłodnik z wiśni. W odróżnieniu od nas jedzą oni potrawy mięsne. 

 

Tradycje: 

Kilka dni przed wigilią, najczęściej 21grudnia, czyli na Świętego Tomasza, na węgierskich wsiach urządza się świniobicie i piecze się prosiaka. Podobno uzyskany tego dnia smalec, ma lecznicą moc. 

Węgierski zwyczaj nakazuje posypanie stołu soczewicą, która oznacza dobrobyt. Pod obrus wkłada się siano. Wyciągniecie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. Okruszkom ze świątecznego stołu przypisuje się magiczną moc. 

 

Norwegia  

Potrawy: na wigilijnym stole w Norwegii często możemy zobaczyć mięso - najczęściej jagnięcine lub wieprzowinę. Prawie zawsze możemy tam także zobaczyć lutefisk czyli rybę o dość specyficznej konsystencji. Ich najpopularniejsze ciasteczka bożonarodzeniowe to berlinekranse. 

 

Tradycje 

Rampenisse: skrzat atakujący domy w Norwegii. Od pierwszego grudnia, kiedy nikt nie patrzy, robi psikusy ludziom mieszkającym w tym domu. Jest to uznawane jako kalendarz adwentowy, ale zamiast prezentów dostajemy żarty. 

Wiele rodzin w tym czasie idzie odwiedzić groby swoich przodków, którzy odeszli na zawsze. 

Najpopularniejsze świąteczne ozdoby to jednokolorowe wiszące lampki w kształcie gwiazdek, najczęściej wiesza je się na oknach. 

Na święta domy przystraja się kolorowymi kwiatami najczęściej są to hiacynty, amarylisy oraz białe tulipany. 

 

 Dania 

Potrawy: W Dani bardzo często na wigilijnym stole pojawiają się pieczona gęś z jabłkami, słodki ryż z cynamonem oraz ryż z budyniem. Jak widzicie na ich wigilijnym stole znajduję się dużo słodkości. 

 

 

Tradycje 

Do jednej potrawy wkłada się migdał. Osoba, która dostanie talerz z kawałkiem migdała, dostaje marcepanową świnkę, która ma przynosić szczęście w danym roku. A nawet jeśli tak nie będzie to można ją zjeść. 

Boże Narodzenie w Danii rozpoczyna się 23 grudnia.

Wigilia w Danii, w przeciwieństwie do Polski, jest dniem wolnym od pracy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

Komentarze

Popularne posty