Jak się uczyć? Porady na efektywniejsze przyswajanie wiedzy



Koniec roku coraz bliżej, więc już dziś warto zabrać się za poprawienie ocen. Ale jak przyswoić wiedzę bez stresu i ślęczenia nad książkami do nocy? Przygotowałam garść porad, które pomogą Ci  uczyć się efektywniej!


1. Woda

Zawsze pamiętaj aby mieć przy sobie wodę. Woda jest potrzebna naszemu organizmowi i przez jej picie łatwo możemy się skoncentrować na rzeczach, które wykonujemy. Ból głowy może być powodem nieodpowiedniego poziomu wody w naszym ciele. 




2. Nie rozpraszaj się!


Odłóż wszystkie urządzenia, które Cię rozpraszają. Jeśli podczas nauki korzystasz z urządzeń elektronicznych to wycisz w nich powiadomienia. Jest to potrzebne jeśli chcesz skoncentrować się tylko i wyłącznie na nauce. 


3. Rób notatki


Polecam robienie notatek z tematu, którego chcemy się nauczyć. Jeśli jesteś wzrokowcem, jest to idealny sposób. Możesz czytać je o każdej porze dnia i nocy. Powtarzanie informacji pomaga nam w lepszym przyswajaniu materiału.  



4. Przetestuj swoją wiedzę w Internecie


Dla osób, które są kinestetykami dobrym nawykiem jest wykonywanie ćwiczeń czy kart pracy. Mogą przez to zapamiętać więcej. Wystarczy że wyszukamy temat, z którego chcemy się uczyć w sieci i powinniśmy znaleźć dobre ćwiczenia.  


5. Włącz muzykę


Podczas nauki rekomenduję unikanie głośnej, szybkiej i basowej muzyki. W Internecie możemy znaleźć dużo transmisji na żywo z relaksującą muzyką. Dla tych, którzy lubią odgłosy małego miasteczka dobra jest strona internetowa „I miss my cafe”. Żyjemy w czasach gdzie nie wszystko jest otwarte, ta strona pomoże Ci poczuć się jak w kawiarni. Jeśli ktoś lubi odgłosy natury np. śpiewające ptaki, może je tam włączyć. Znajduję się tam również playlista z różnymi piosenkami.


6. Odnajdź motywację 


Dobrą motywacją do osiągnięcia swoich celów jest patrzenie się jak inni to robią. Na Internecie powstała strona „StudyStream”. Uczą się na niej tysiące ludzi. Wszystko polega na tym, że dołączamy do spotkania na zoomie i widzimy pełno ludzi uczących się. Możemy włączyć lub wyłączyć kamerę w zależności od naszych preferencji. Organizator spotkania nie pozwala na włączanie mikrofonu przez co o wiele łatwiej jest się nam skupić. 


7. Zadbaj o porządek wokół siebie 


Powinniśmy zadać o porządek wokół nas. Stosy książek na biurku czy brudne naczynia z pewnością nam nie pomogą. Ważne jest aby na biurku znajdowały się tylko rzeczy potrzebne nam do nauki. 


8. Wydziel czas na jedzenie


Staraj się nie jeść podczas nauki. Jeśli jesteś głodny zrób sobie przerwę. Możesz też zjeść jakiś posiłek przed lub po nauce. Jedzenie nad książkami może przeszkadzać i Cię rozpraszać. 


9. Oddychaj świeżym powietrzem


Ważne jest aby pomieszczenie, w którym się znajdujesz było przewietrzone. Możesz to zrobić przed nauką i potem zamknąć okno, lub może być ono przez cały czas uchylone. Gdy jesteśmy dobrze dotlenieni bardziej się skupiamy na naszej pracy i skutecznie ją wykonujemy. 


10. Planuj i realizuj


Stwórz swój plan tygodnia. Wyznacz godziny odpoczynku i godziny nauki. Uwzględnij w nim przedmioty, których będziesz się uczyć w danym czasie. Trzymaj się swojego harmonogramu, jeśli w danym czasie masz się uczyć, nie rób sobie przerwy. Gdybyś skończył uczyć się danego tematu przed skończeniem się czasu na naukę zacznij temat, którego planujesz nauczyć się następnego dnia. Pomoże Ci to lepiej zorganizować się i przygotować się mentalnie na nowe wyzwania.



11. Medytacja


W swoim planie możesz uwzględnić medytacje, pomoże Ci ona uspokoić się i odpocząć od trudności dnia. Na YouTubie możemy znaleźć dużo filmików pomagających nam medytować. 


12. Zadbaj o strój 


Dostosuj swój ubiór do temperatury powietrza w pomieszczeniu, abyś nie musiał zmieniać go podczas nauki. Powinien on być luźny i komfortowy, możemy wykorzystać to, że jesteśmy w domach. W łatwy sposób może Cię to rozproszyć. 



Weronika


Komentarze

Popularne posty