Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (plus łamańce językowe - czy uda Ci się wymówić je wszystkie?)




Język polski. Dla nas ojczysty, dla reszty populacji znany jako jeden z najtrudniejszych języków na całym świecie. Ponoć nawet Tolkien zrezygnował z jego nauki, choć znał 30 różnych języków!  21 lutego każdy świętuje swoim ojczystym językiem, co oznacza, że to święto międzynarodowe.  ;

 

Polski zmieniał się na przestrzeni lat i posiada różne warianty/gwary, które przetrwały do dzisiaj czyli: kaszubski, śląski, mazowiecki, góralski, małopolski i wielkopolski (uff). 


Tak wiem, niektóre kraje też posiadają gwary, ale Polska ma ich naprawdę dużo.  Niektóre gwary które tu wypisałem są uważane za dialekty (nie sprawdzajcie w Internecie). 


W Małopolsce powiesz, że idziesz  na pole, a w Warszawie na dwór


I mam dla was taką ciekawostkę: aż  w 13 państwach  Europy królują języki Słowian! 

Prościej nam się nauczyć np. rosyjskiego, czeskiego czy słowackiego, niż np. niemieckiego czy hiszpańskiego, bo nie te języki pochodzą od Słowian. Niemiecki zalicza się do języków germańskich, a francuski - romańskich.

 

Poza tym polski znany jest na świecie ze swojego szeleszczenia, które sprawia wiele trudności nawet tym, którzy mówią po polsku od urodzenia. Chcesz się przekonać? Spróbuj szybko wypowiedzieć te zwroty:  


 

Szedł Sasza suchą szosą susząc szorty.


Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na drugiej wieży leży drugi Jerzy.


Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo przepieprzysz wieprza pieprzem.


Rozrewolwerowany rewolwer.


Wyścigowa wyścigówka wyścignęła wyścigową wyścigówkę numer sześć.


Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

 

Dałeś/aś radę? Napisz w komentarzu!

Komentarze

Popularne posty