Kosmiczne opowieści: Wędrówka po czarnych dziurach

 


Chciałbym dzisiaj zaprosić Was na niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kosmiczną przygodę. Artykuł na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy chcą poznać tajemnice Wszechświata. 

Skoro tu jesteś, to pewnie zastanawiałeś się nad tym, co to takiego czarna dziura i co skrywa. Otóż w tym artykule postaram się  trochę oświetlić Twoje rozmyślenia.

Pojawia się znikąd i jest dziurą tylko częściowo,  bo nie ma przodu, tyłu ani boków. Jest ona miejscem, do którego można wpaść z każdej strony. Najprawdopodobniej wyglądają zupełnie inaczej, niż jest to przedstawione na obrazkach. Kształt  studni, jaki nadali jej naukowcy pozwala lepiej ją sobie wyobrazić. 


Czy można wpaść do czarnej dziury? 


Najpewniej nie zdarzyło się, żeby wpadł do niej człowiek. Niemniej przytrafia się to ciałom kosmicznym. Po wpadnięciu do niej lecą ku centrum, a podróż ta trwa w nieskończoność. 
 
Jest taka teoria, iż czarne dziury  tworzą nasz wszechświat. Od wybuchu czarnej dziury wszystko powstaje, a następnie powoli się wsysa z powrotem. Trwa ten proces trwa zapewne miliardy lat świetlnych, aż w końcu wszystko się zbiera w całość. Od takiej ilości ciał kosmicznych w sobie, dziura wybucha. Nazywamy to teorią Wielkiego Wybuchu.

Jest też taka teoria, że czarne dziury powstają w wyniku wybuchu gwiazd. Zewnętrzną krawędź tych tajemniczych obiektów nazywamy Horyzontem. Zdarzeń, która więzi w sobie absolutnie wszystko wraz ze światłem. Ogólna teoria względności Einsteina przewiduje, iż gdy obiekt wpadnie za Horyzont Zdarzeń, spada w środek czarnej dziury, nazywany osobliwością. I tam się całkowicie miażdży. Fizycy poprzez wykonania działań matematycznych często się zastanawiają, czy osobliwość rzeczywiście istnieje. Niedawno opracowano nowe równania matematyczne wykraczające poza teorię Einsteina, pokonując kluczowe jej Ograniczenie-centralną osobliwość czarnej dziury.
Fizycy teoretyczni w latach 90 ubiegłego wieku opracowali teorię zwaną pętlową grawitacją kwantową. Nowe równania opisują czarne dziury w pętli grawitacji kwantowej, i pokazują, że osobliwość czarnej dziury nie istnieje.


Podpisano: Mała Niedźwiedzica

Komentarze

Popularne posty